Great Gözlük Camları

Gözlük Camları Hakkında Merak Ettikleriniz...

Gözlük camları hakkında merak ettiğiniz her şey soru ve cevaplarıyla birlikte...

Kolormatik Gözlük Camları

Gözlük camlarında “anti-refle kaplama” nedir? Neden gereklidir?

Gözlük camlarında yansıma önleyici kaplamalar ANTI REFLECTION COATINGS Işığın tamamı camdan geçmez. Işığın az bir kısmı camın ön yüzünden arka yüzünden, içinden ve korneadan yansır. Bu yansıma ile kaybolan ışık miktarı az olmasına rağmen hayal görüntüler meydana getirmesi nedeniyle görüntü netliği ve kalitesi düşer. Bu yansımalarla camın optik performansı düşer. Antirefle kaplamalarla görüş netliği ve kalitesi %99 ‘a ulaşır.

DevamıYüksek teknoloji ürünü Great te gözlük camları GÖZKOOP'un tescilli markasıdır. Great-te gözlük camlarında kullanılan “anti-refle kaplama” (yansıma önleyici) markası eyeworks’dür. Yüksek nano teknoloji ürün olan eyeworks kaplamalar sayesinde great-te gözlük camı neredeyse görünmez olur. Bu sayede göz bölgesi daha doğal görme ise daha net ve daha berraktır.

 


“Antirefle kaplamalı” gözlük camı kullanmanın avantajları nelerdir?

Great-te gözlük camlarında kullanılan “antirefle kaplama” (YANSIMA ÖNLEYİCİ ) markası eyeworks’dür. Yüksek nano teknoloji ürün olan eyeworks kaplamalar sayesinde great-te gözlük camı neredeyse görünmez olur. Bu sayede göz bölgesi daha doğal görme ise daha net ve daha berraktır.Yansımanın azaltılması sonucunda ışık geçirgenliği artacak, görüş kabiliyeti yükselecektir. Daha iyi bir görüş elde edildiği için bilgisayar, televizyon, telefon, bilgisayar ve benzeri ekranlı cihazlarda kontrast duyarlılığını (karşıtlık) artırır. Görüntü renk ve sembollerin daha net ve daha ayrıntıları ile algılanmasını temin eder.

Gözlük kullanıcısının arkasından gelen ışığın bir bölümü, camın arka yüzeyinden yansır. Gece araba kullanılırken çok sık karşılaşılan bir durumdur. Gece araba kullananlar, otomobil sürücüleri gece araba kullandıklarında ışık yansımasından rahatsız olurlar. Loş aydınlatmada karşıdan gelmekte olan araçların far ışıkları gibi parlak nesneler çiftmiş imajı yaratırlar. Yansımalar yüzünden çoğu durumda sürücünün mesafe algılaması ve diğer görüntü ile ilgili faktörlerde olumsuz etkilenir. AR kaplamalarla net bir görüntü sağlanır ve gece yolculuğu daha güvenli ve zevkli hale gelir. Otomobil sürücüleri tarafından yol güvenliğini artırdığı için tercih edilmektedir.

Devamı

Ön yüzeye çarpan ışınların bir bölümü karşıya doğru yansır bu durum hem nesneleri görüşü, hem de kozmetik görüntüyü bozar. Bu tip yansımaya örnek olarak televizyon kamerası önünde gözlük takan bir kişinin gözlük camında oluşan yansıma gösterilebilir. Çok parlak olan stüdyo ışığı, kaplamasız gözlük camının önünden yansır ve camın arkasındaki gözleri net göstermez.

Kozmetik ve estetik avantaj; kullanıcı AR kaplamalı gözlük camları ile daha alımlı ve farklı olur.

Yüksek indeksli gözlük camlarında yansımalar daha fazladır. Günümüzde bilimsel veriler tüm gözlük camlarında antirefle kaplamalı gözlük camı kullanımı tavsiye edilmektedir. Eyeworks antirefle kaplamlarla daha net görür daha estetik görünürsünüz.

Size önereceğimia bazı hususlara özen göstermeniz antirefle kaplamalı camlarınızda herhangi bir hasar oluşmadan daha uzun süre kullanmanız için önemlidir. Camlarınızı tozlu iken silmeyiniz. Kirlenme ve terlemeye bağlı yıpranmaları önlemek için görme kalitesini korumak ve artırmak için camlarınızı önce sabunlu su ile yıkayınız. Kullanılan su çok soğuk ya da çok sıcak olmamalıdır. AR kaplamalı gözlük camları kaplamasız camlar gibi temizlenebilir su ile yıkanıp pamuklu bir malzeme ile silinebilir. Saç spreyi, parfüm, çamaşır suyu, ter, aseton gibi kimyasalların AR kaplamalı camlarınızla temas etmesini önleyiniz. AR kaplamalar basit kimyasal solüsyonlara karşı dayanıklıdır (alkol, kolonya vs). AR kaplamalı camların çok çabuk kirlendiği izlenimi de yanlıştır çünkü ışık geçirgenliğinin fazla olması normal camlarda yansıma ile görünmeyen kirlerin görünmesine, daha belirgin hale gelmesine neden olur.

Yüksek ısı AR camlara zarar verir. Bu nedenle gözlüğünüzü özellikle yazın araç içinde, panel üzerinde, kışın ise ısıtıcı yakını gibi sıcak ortamlarda bırakmayınız. Sauna hamam gibiaşırı sıcak ortamlara gözlüğünüzle girmeyiniz.

Gözlüğünüzü sert yüzeylere temas edecek şekilde camları üzerine ters olarak koymayınız. Gözlüğünüz katlıyken sap uçlarının gözlük camları ile temas etmediğinden emin olunuz. Ceplerinizde kılıfsız taşımayınız.

 


Gözlük Camlarında “antirefle kaplama” gereklimidir?

EVET. Gözlük kullanıcıları daima yeni gözlüğü ile iyi bir görünümde olmak ve en iyi görüşü elde etmek isterler. İki gereklilik yaklaşık yerine getirildiğinde çok katlı kaplamalar sayesinde cam nerdeyse görünmez olur.

Bu sayede göz bölgesi daha doğal, görme ise daha net ve berraktır. Gece araç kullanırken, bilgisayar kullanırken, güneş gözlüğü takarken, spor aktivitelerinde, daha detaylı ve net görmeyi gerektiren mesleklerde (polis,pilot vb) Ar kaplamalı gözlük camları çok yararlıdır.

Devamı

Günümüzde antirefle kaplama tüm lens formaları için önerilmekte ve tavsiye edilmektedir. Antirefle kaplama camın optik performansını artırır, estetik avantaj sağlar.

Eyeworks kaplamalarda, görüntü netliği %99'a kadar ulaşır. Artık yansımanın rengi yeşildir.

 


Çok Odaklı Camlar ne işe yarar? (Progresif Camlar)

Presbiyopi yaşın ilerlemesine bağlı olarak (40 yaş üzeri) göz lensinin uyum kabiliyetinin azalması ile ortaya çıkan fizyolojik bir durumdur. Yakın nokta gözden uzaklaşır.

Bu tıpkı saçımızın beyazlaşması gibi doğal süreçtir. Başka bir ifade ile hastalık değil fizyolojik bir olaydır. Gündüz bol ışıkta nispeten okuyabilen kişiler, gece azalan ışıkta, daha fazla ışık almak için pupillanın genişlemesi nedeniyle retinada olan imaj büyük ve dağınık olur, buda yakın çalışmayı zorlaştırır. Yaşın ilerlemesi ile uyum kabiliyeti azalır. Prespiyopi olan insanlar başlangıçta elindeki yazıyı gözünden uzaklaştırarak okumaya çalışır. Tren ya da hareketli vasıtalarda okumakta güçlük çeker. İpliği iğneye takamaz.

Devamı

Great te progresif gözlük camları, tek bir cam ile her mesafede, hızlı uyum ve konforlu görüş çözümü sunar. Günümüzde progresif camlar büyük çoğunlukla yeni nesil yüksek teknolojik bir ürün olan organik ve türevi camlardan üretilmektedir. Organik camların yapısı çerçeve montajına daha uygun ve hafiftir.

Great te çok odaklı (progresif) gözlük camlarında, uzak görüşten, orta ve yakın görüşe geçişte görüntü atlaması olmaz (imaj jump). Ara bölümde kademeli yumuşak bir geçişe imkan verir. Estetiktir. Kullanıcıya kozmetik avantaj sağlar.

Great-te gözlük camını geleneksel tasarımlı progresif camlardan ayıran belirleyici özellik, hem ön, hem de arka yüzeyde progresif tasarımının olmasıdır. Bu da kullanıcıya daha fazla görme alanı, daha yumuşak geçiş ve daha az astigmatlı/prizmatik etkili alanlar sunmaktadır.

Great-te progresif gözlük camları sayesinde her mesafede daha net ve berrak görür ve daha farklı görünürsünüz.

 


Progresif camların (çok odaklı camlar) kullanım şekli neden önemlidir?

progresif lens kullanımı kişiye çok iyi anlatılması gerekir. Uzak görüşten orta görüşe orta görüşten yakın görüşe geçildiğinde, başı eğerek ya da kaldırarak değil de baş sabit kalacak şekilde gözler hareket ettirilerek bakılması gereklidir. Yan tarafta bir cisme bakıldığında gözlerle takip edilerek değil de başın cisme çevrilerek bakılması gerekir.


Özet olarak; progresif lens kullanımında dikey koridor gözler ile yatay görüş, baş bakılacak objeye çevrilerek görüşü sağlanması gerekir. Cama uyum hızlı ve kolaydır.Progresivve gözlük cam kullanıcısına, gözlük camların kullanım eğitimi iyi anlatılmalıdır.

 


Çok odaklı gözlük camının (progresif gözlük camları) çerçeve seçimi nasıl olmalı?

Çerçeve ile ilgili bütün ayarlar, ölçü alınmadan ve camın tespiti yapılmadan yapılmalıdır. Montajdan sonra yapılacak bir ayarlama uzak veya yakın görüşün bozulmasına sebep olur. Çerçevenin yüzü sarmalaması, yanaklara değmeyecek şekilde olması gerekir. Ölçü alınırken ölçüyü alan kişi ile hasta gözleri aynı hizada olmalıdır. Pupilla mesafesi her göz için ayrı ayrı çok dikkatli monocüler olarak ölçülmelidir. Pupillanın orta noktası ile çerçevenin alt kenarı arasındaki montaj yüksekliği ölçülmelidir.

Great te progresivve gözlükcamları, yeni yüksek teknolojisi sayesinde, kullanıcının daha az baş hareketi ile, özellikle dar olan orta alanda da net görüş elde etmesini sağlar. .

DevamıGreat te progressive camlar, her mesafe, tüm aktivitelerde net görüş ve hızlı adapdasyon sağlar. Great te progresivve gözlük camları standart gözlük camlarına göre, gözlüğe alışmak ve uyum çok kısa sürelidir. Okuma ,araç kullanma daha güvenli ve rahattır. Bütün iş ve aktiviteler great te gözlük camlarıyla kolaydır. Daha fazlası için optisyeninizle görüşünüz

 


Diğer markalarla karşılaştırıldığında "Great-te Progresif Gözlük Camlarını" en iyi yapan şey nedir?

Great-te gözlük camını geleneksel tasarımlı progresif camlardan ayıran belirleyici özellik, hem ön hem de arka yüzeyde progresif tasarımının olmasıdır. Bu da kullanıcıya daha fazla görme alanı, daha yumuşak geçiş ve daha az astigmatlı/prizmatik etkili alanlar sunmaktadır. Great-te her progresif kullanıcısının ihtiyacına göre uzak, orta, yakın tüm mesafelerde, daha az baş hareketi ile keskin, berrak , rahat görüş ve kısa sürede hızlı adaptasyon ve daha geniş görme alanı sağlar.

DevamıGreat-te progresif camlarda kullanıcıların istedikleri küçük veya büyük çerçeveleri seçebilme özgürlüğünü verecek cam seçenekleri mevcuttur. Great-te gözlük camları yüksek nano teknoloji antirefle kaplama ile yansımalar önlenerek (eyeworks) görme daha net ve berrak olması sağlanır.

 


İlk defa "Progresif Gözlük Camı" (çok odaklı gözlük camlar) satın alacak kullanıcıların, bu camlara uyum sağlayamayacakları ön yargısı oluşmakta. Bu kişilere öneriler neler olacaktır?

Great Gözlük Camları, ilk defa progresif gözlük camı kullanacak olan özellikle genç pesbiyopların yaşam tarzlarına ve değişken günlük aktivitelerine bağlı olarak, kullanım özgürlüğü sunar. Dijital yaşamın vazgeçilmezleri akıllı telefonlar, tablet, bilgisayarlar vb. araçları yoğun kullananlar için ideal Great-te Progresif Cam seçenekleri mevcuttur. Kısa sürede hızlı ve kolay uyum, genç kullanıcılara kozmetik avantaj da sağlar.

DevamıGözlük camında yakından uzağa doğru keskin bir görme sağlamak için birbiri içine geçiş yapan üç görünmez görüntüleme bölgeleri vardır. Great-te Progresif Gözlük Camları gelişmiş optik teknolojisine bir örnektir. Progresif gözlük camını ilk kez kullananların yeni gözlüklerine alışması için çok az zamana ihtiyaçları olacaktır. Progresif gözlük camları kişiye özel ayarlandığında büyük memnuniyet sağlayacaktır.

 


Polarize cam nedir?

Işık kendi doğrultusunda giderken aşağı yukarı, sağa sola hareket eder. Polarize eden, yani kutuplaştıran filtreler ise ışığın sadece bir yönde titreşen dalgalarının geçmesine izin verir. Işığın böyle tek yönlü titreştirilmesine polarizasyon ( kutuplaştırma ) adı verilir.

Güneş ışığı yatay bir yüzeyden yansıdığında çoğu kez son derece rahatsız edici bir parlama (glare) meydana gelir. Bu parlamalar görüş kontrastı azaltır, görüş konforunu bozar. Tüm güneş gözlükleri, parlamaları belli oranda azaltır. Ancak sadece yüksek kaliteli polarizasyon filtresi sayesinde seçici geçirgenliği sonucu parlamaları engelleyip ışığın göze ulaşmasını sağlar.

Devamı1938’de Edwin.H.Land polaroid olarak adlandırdığı maddeyi bulmuştur. Polarize filtre, sadece bir düzlem yönündeki ışık dalgasının geçmesine izin verir. Eğer iki polarize filtre birbirine dik açılı olacak şekilde çakıştırılırsa ışık geçirmeyecektir. Otomobil kullanırken, balıkçılık, plaj, renklerin tanınmasında, karlı günlerde kullanılır. İyi kalite polarize edilmiş lensler UV radyasyonunu önler. Güneş gözlüklerine bir alternatiftir. İster miyop olun, ister hipermetrop, reçetenize özel numaralı, yüksek bombeli veya düz olarak, güneş gözlüğü camı üretimi yapılabilmektedir.

 


Kolormatik cam nedir? Kolormatik gözlük camları ne amaçla kullanılır?

Göz ve görme sağlığınızın korunması önceliğimizdir. Değişen ışığa göre otomatik olarak, renk değiştirerek ışığa uyum sağlar, gözlerinizi kısarak bakmanıza gerek kalmaz, böylece daha net görüş elde edilir. UV radyasyonunu da tutar. UV radyasyonunun zararlı etkisi günümüzde artık bilimsel olarak bilinmektedir. UV radyasyonu gözde zamanından önce katarakt deride cilt kanseri yapar. Transitions® camlar UVA ve UVB radyasyonunu %100 tamamını tutar.

Transitions® teknolojisi ile üretilen camlar, iç mekanlarda yüksek ışık geçirgenlik özeliklerinden dolayı neredeyse tamamen berraktır. Rengi fark edilmeyecek kadar açıktır. Geleneksel mineral fotokromik camlar, iç mekanlarda tamamen rengi açılmaz.

Transitions®, en geniş fotokromik gözlük camı yelpazesine sahiptir. Tek ve çok odaklı olarak, organik ve türevi camlardan üretilebilirler. Transitions® camlar berrak beyazdan başlayıp ortamda bulunan UV radyasyonunun şiddetine göre otomatik olarak rengi hızlı bir şekilde koyulaşır. Tüm ışık koşullarında daha iyi bir görüş için sürekli olarak kolayca koyuluk derececesini ayarlar. UV radyasyonu etkisi geçtiğinde yeniden rengi açılarak berrak hale gelir.

DevamıTranstions® gözlük camları bütün gözlük camları gibi, cam temizleme solüsyonları, sabun ile yıkayarak ya da mikrofiber cam temizleme bezi ile kolaylıkla temizlenebilir. Transitions® teknolojisi ile, bulunduğunuz ortamdaki ışığa uyum gösteren gözlük camlarıyla hayatı en doğru ışıkta görün. Günlük gözlük camlarımız berraktan koyu renge ve aradaki bütün tonlara otomatik olarak renk değiştirir. Transitions®, organik camın hafifliğiyle fotokromik camın rahatlığını birleştiren gözlük camıdır.